Szymon Wiśniewski – Powrót do korzeni – Ludowy Kurułtaj Kirgistanu rozpocznie działalność

Szymon Wiśniewski – analityk i ekspert Instytutu Prawa Wschodniego im. Gabriela Szerszeniewicza

Pierwsze posiedzenie Ludowego Kurułtaju Kirgistanu odbędzie się 25 listopada. Dekret w tej sprawie został podpisany przez prezydenta Sadyra Żaparowa.

Szymon Wiśniewski

Status instytucji jest uregulowany m.in. w Konstytucji Kirgistanu.

Zgodnie z art. 7 ustawy zasadniczej Ludowy Kurułtaj jest publicznym zgromadzeniem przedstawicielskim o charakterze konsultacyjno-nadzorczym. Instytucja wydaje rekomendacje dotyczące kierunków rozwoju społecznego.

Na podstawie art. 70 ust. 1 pkt 4 może zawnioskować do prezydenta o odwołanie członków rządu oraz przewodniczących innych organów wykonawczych.

Ponadto według art. 70 ust. 3 pkt 3 Prezydent każdego roku zwraca się do Ludowego Kurułtaju z orędziem, podczas którego przedstawia stan głównych kierunków polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa.

Na podstawie art. 70. ust. 3 pkt 6 Prezydent jest uprawniony do występowania podczas posiedzeń instytucji.

Co więcej, art. 80 przyznaje Ludowemu Kurułtajowi prawo do występowania z inicjatywą ustawodawczą. Przedstawiciele instytucji wchodzą w skład Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości, co zostało uregulowane w art. 96 ust. 7 Konstytucji.

Kurułtaj ma na celu zagwarantowanie konsolidacji obywatelskiej oraz równowagę interesów i możliwości w procesie podejmowania decyzji dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Rządzący powołanie instytucji argumentują wyzwaniami i problemami globalnymi oraz regionalnymi stojącymi przed Kirgistanem, a których rozwiązanie wymaga aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnych. Ponadto istnieje potrzeba zapewnienia dialogu narodowego w celu integracji wszystkich narodowości i grup etnicznych zamieszkujących terytorium państwa. Władze podkreślają także konieczność zachowania wierności wobec tradycji przodków i kierowania się nakazami bohatera kirgiskiego eposu narodowego Manasa Wielkodusznego, aby żyć w jedności, pokoju i harmonii.

Od niepamiętnych czasów nasi ludzie wyznają dwie wartości – wolność i sprawiedliwość. Wielokrotnie byliśmy świadkami demonstracji, że nasi obywatele nie będą tolerować niesprawiedliwości i nie zgodzą się na życie, które ograniczałoby ich prawa. Niezbędne jest wprowadzenie pojęcia naturalnego zarządzania, zgodnego z przyrodzonymi cechami etnosu kirgiskiego. Jej główną zasadą będzie koordynacja wszelkich decyzji z uwzględnieniem stanowiska i interesów naszych obywateli. Dlatego właśnie Ludowy Kurułtaj został uregulowany w konstytucji – wyjaśnił prezydent Sadyr Żaparow.

Czym był Kurułtaj? To historyczny kongres wszystkich najważniejszych przedstawicieli społeczności mongolskiej i turkijskiej zamieszkujących dany obszar, w szczególności instytucja była popularna m.in. wśród Mongołów, Buriatów, Kałmuków, Kazachów, Kirgizów czy Tatarów Krymskich. Zadaniem Kurułtaju było rozstrzyganie najważniejszych spraw państwowych. Był to odpowiednik europejskich parlamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *